Baş Yayla

Baş Yayla

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Başyayla Yaylası, 2 bin 470 rakım yükseklikte yer almaktadır. 45 ila 50 arasında bir haneye sahip olan Başyayla Yaylası, ilçe merkezine 55 – 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Başyayla Yaylası diğer adı ile Hemşin olarak anılır. Hemşin, Verçenik ve Kale arasında kalan çok eski bir yerleşimdir. Yayla olarak değerlendirilmemekle birlikte Kale yaylasında görüldüğü gibi artık günümüzde burası da yayla olarak anılmaktadır.

İlçe merkezine çok uzak olmayan yerleşim birimine yaya ya da araçla ulaşmak oldukça kolay. Başyayla Yaylası ya da diğer adı ile Hemşin eski bir yerleşime sahiptir. Denizden uzaklığı 19 km içeride olan Başyayla Yaylası, Rize’ye de 57 km uzaklıktadır. Yüz ölçümü de yaklaşık olarak 120 kilometre karedir. İlçenin batısında Kaptanpaşa ve Çayeli ilçeleri bulunurken, kuzeyinde Pazar ilçesi, güneyinde de Çamlıhemşin yaylaları yer almaktadır.

Dağcılık ya da yürüme sporlarına ilgi duyanları hoşlanacakları ve ilgilerini çekecek ölçüde kolay bir parkura sahip olan Başyayla Yaylası yürüme yolları muhteşem ağaçların ve doğal bütünlüğün içinde hem sağlığınıza hem de ruhunuza son derece iyi gelecektir. Rize tam bir doğa harikası ve muhteşem görsel manzarası ile hayatınızda mutlaka görmeniz gereken yaylalardan bir tanesi. Yaylalar genel olarak yaz aylarında ziyaret edilirken, kış aylarının çetin koşulları bu alanları ziyaret etmeye çok da müsait değildir.

9 Ekim 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.69 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.