Bakanlıktan İslâm Karşıtı Oyunlara Kara Liste

Bakanlıktan İslâm Karşıtı Oyunlara Kara Liste

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yeni bir internet sitesi oluşturuldu. Sitenin amacı oyunlarda yer alan nesnelerin islâm karşıtı olması ve bu oyunları inceleyip, açığa çıkartmak. Şu anda içerisinde birden fazla oyun bulunuyor. Bu oyunların hepsinin islâm karşıtı oyunlar olduğu düşünülüyor.
Bakanlık bu siteyle beraber hem islâm karşıtı oyunları deşifre etmek istiyor. Hem de islâma karşı yapılan terbiyesizliklere bir dur demek istiyor. Sitenin sloganı ‘’Oyunlarda islâmofobi’’.
Bakanlık bu incelemeyi hem kendisi yapıyor hem de diğer bireysel oyunculara yaptırıyor. Eğer bir oyun içerisinde islâm karşıtı bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız Bakanlığın bu internet sitesine girip iletişim kurabilirsiniz. İletişim sırasında sizden islâm karşıtı olan nesnelerin görüntüsünü ve videosunu isteyecekler. Eğer herhangi bir suç varsa oyun kara listeye girecek.
Şu anda Guitar Hero 3, Counter-Strike, Pacman, Call Of Duty gibi oyunlar sitede kara listede yer alıyor. Listeden bu oyunlardan herhangi birini seçtiğiniz zaman oyunun yapımcısını, ne kadar satış yaptığını, satış miktarını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda açıklama kısmında neden kara listeye girdiğini açıklayan bir yazıyla karşılaşıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; ‘’Devil Mar Cry oyununda yer alan Kâbe kapısının şeytan kapısı olduğu düşünülüyor.’’
Sitede henüz birçok eksiklik var. Bazı oyunların görselleri yanlış biçimlendirilmiş. Yani Devil Mar Cry’ın islam karşıtı bir oyun olduğu sitede yazıyor fakat görsel Resident Evil 4’ü gösteriyor. Buna benzer birçok eksikliğe sahip olan site bakalım oyun sektörüne ne gibi etki yapacak?

30 Ekim 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.107 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.