Baharatlı Yiyeceklerin 8 Müthiş Faydası

Baharatlı Yiyeceklerin 8 Müthiş Faydası

Baharatlar, yüzlerce yıldır gerek sağlığa olan faydalarından, gerekse tatlarından ötürü farklı medeniyetler tarafından tüketilen besinlerdir. Hatta baharat ticaretinin yapıldığı yola, “Baharat Yolu” adı bile verilmiştir. Yemeklere lezzet veren ve sağlık açısından faydaları, modern bilim tarafından da ispatlanan baharatların başlıca yararları şunlardır.

1-) Kalori Yakmaya Yardımcı Oluyor
New York Times Gazetesi’nde yayınlanan bir habere göre, bir tabak baharatlı yemek, metabolizmayı hızlandırarak günlük kalori verme oranını %8 arttırıyor.

2-) Kalbi Koruyor
Farklı ülkelerde yapılan pek çok araştırma, baharatların kalp sağlığına iyi geldiğini ortaya koyuyor. Baharat tüketen insanların kalp krizi geçirme riski, diğer insanlara göre çok daha düşük. Özellikle kırmızıbiber, kötü kolestrol (LDL) seviyesini düşürmekte.

3-) Ağrı Kesici Etkiye Sahip
Birçok baharatın, içinde barındırdığı kapsaisin (özellikle kırmızıbiberde yoğun olarak bulunuyor) bileşeni, ağrı kesici etkiye sahiptir. Kapsaisin, ağrı kesici ilaçların içeriğinde de bulunmaktadır.

4-) Ömrü Uzatıyor
Çin’de yaklaşık 500.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, düzenli olarak baharat tüketenlerin hastalıklardan ölme ihtimali, diğer insanlara göre %14 daha düşük. Dolayısıyla baharatlar ömrü uzatmaya yardımcı oluyor.

5-) Besin Değerleri Çok Yüksek
Günde bir avuç baharat tüketmek, vücudun ihtiyacı olan bütün besinleri karşılamaya yetiyor. Bu nedenle uzmanlar, yemeklerde baharat kullanımını teşvik ediyorlar.

6-) Strese İyi Geliyor
Baharatlar, vücudun serotonin hormonu salgılamasını sağlayarak mutluluk hissi verdiği gibi, stres, anksiyete, depresyon ve öfke nöbetlerine karşı ruh sağlığını korumaya yardımcı oluyorlar.

7-) Kansere Karşı Etkili
Bilim adamlarına göre, baharatlarda bulunan kapsaisin ayrıca kanser hücrelerine karşı savaşan bir bileşendir. Kapsaisin, kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyip, tümörün büyüme hızını yavaşlatıyor.

8 -) Mide Rahatsızlıklarına İyi Geliyor
Yeni yapılan bazı araştırmalar, baharatların mide kanamasını önlediğini, mide asidini azalttığını ve ülser riskini %53 azalttığını ortaya koyuyor.

Bu saydığımız faydalar baharatların genel özelliklerini kapsamaktadır. Her baharat için ayrı ayrı araştırma yapabilirsiniz

31 Ekim 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.79 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.