Bağımlılıktan Kurtulmanın Güçlükleri

Bağımlılıktan Kurtulmanın Güçlükleri

Yaygın bir fikre göre. içki veya sigara içmeyi bırakmak büyük bir irade gücü ve çabası ister. Oysa gerçek bunun aksine. zamanla gerçek bir kölelik gibi hissedilen bağımlılıktan kurtulma arzusunun şiddetiyle kuvvetlenen. içten içe bir olgunlaşmanın ürünüdür. Çünkü bağımlılık. insanın mantığıyla kendi kendine bile açıklayamadığı, istemsiz bir davranıştır, Bu durumda söz konusu kişi tüketimini. kabul edilebilir risklere sebep olabilecek seviyelere indirmeye yönelik ümitsiz ve sonuçsuz denemeler yapar. genellikle tekrarlanan bu denemelerden sonra, bu arzusu yeterli hale geldiğinde,bırakma girişimlerinde bulunur. Tütünün bırakilması olsa olsa biraz sinirliliğe ve geçici bir süre kilo almaya sebep olur ama alkolün  bırakılması, özellikle bir kaza veya hastalık sonucu bırakılması, tehlikeli akut yoksunluk belirtilerine, delirium tremense (ateşli sayıklama nöbetleri, titreme, ajitasyon, yerinde duramama ve sanrı) yol açabilir ilk denemede nadiren başarı elde edilir; tıpkı her yeni öğrenme sürecinde olduğu gibi, bağımlılıktan kurtulmayı başaranlar her birinden yarar gördükleri pek çok başarısız deneme geçirmişlerdir, Bağımlılıgin otomatik mekanizmalarını yenmek için, kişinin yeni otomatik mekanizmalar .edinip benimsemesi gerekir. Bu da tütün veya alkol tüketiminin yeri ve vakti geldi diye düşünebileceği her durumda. kişinin kendisine bunlar olmadan da yaşayacağını telkin etmesiyle olur.

images (47)Toksikomani (toksik etkiye sahip bir maddeye aşırı ve karşı konulmaz düşkünlük) karşısında ancak bu esaslı davranış deği-şikliği kalıcı bir bırakma ile sonuçlanabilir. Aşırı kullanılan maddeden tiksinmeyi sağlayarak uzaklaştırmayı hedefleyen tedavi yöntemleri. şüphesiz bu yüzden Uzun süreli yarar sağlayamamaktadır. Alkolizme karşı en iyi sonuç, ruhsal tedavi ve eski alkoliklerin canlılık kattığı grup tartışmalarına katılımla elde edilir. Sigarayı bırakanların çoğu bunu, ruhsal tedavi olarak veya olmaksızın, nikotin içeren bir ilaç Veya akupunktur vasıtasıyla yahut tek başlarına başarırlar sağlık eğitim kampanyalarıda bağımlılıktan kurtulmada gerekli psikolojik olgunlaşma  sürecini hızlandıracak kişisel fikirleri uyandirarak etkili olur.

27 Kasım 2015 tarihinde Derya tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.54 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.