Aşk Nedir? Aşk Nereden Çıkmıştır?

Aşk Nedir? Aşk Nereden Çıkmıştır?

Günümüzde kullandığımız aşk kelimesinin sözlük anlamı aşırı ve yoğun hisler ile bağlanmak, şiddetli ve yakıcı boyuta uzanan sevgi ile yaklaşmaktır. Peki aşk kelimesi köken olarak incelendiğinde sizce nereden gelmiştir?

Aşk kelimesinin kökeni incelendiğinde iki farklı düşünce ile karşılaşmaktayız. Bir tanesi aşk kelimesinin Arapça kökenli olduğunu, diğeri ise Farsça kökenli olduğunu savunur.

Aşk kelimesinin Arapçadan geldiğini savunanlar, ‘aşaka’ kelimesi ile dilimize girdiğini iddia ederler. Aşaka kelimesin Arapça ’da anlamı ise sarmaşık, sıkıca sarılmak ve karşılıklı sarmalamaktır. Aşta birbirine sıkıcı sarılıp, derin sohbet eden çiftler sarmaşık bitkisine benzetilerek bu ismi almıştır. Türkçeye geçişi ise özellikle şiirlere yansıması ile aşk şeklini almıştır.

İkinci teori ise aşk kelimesinin Farsça kökenli olduğu ve ‘İşka / İşk’ kelimesinden türediğidir. Farsçada ki anlamı ise çok istemek, şiddetli muhabbet ve candan sevgi duymak anlamına gelmektedir. Yine Fars edebiyatındaki şiirlerin etkisi ile işka ve işk olan kelime zamanla ‘eşgh’ şeklini almıştır. Türkçe ’ye geçişi ile de bildiğimiz aşk kelimesine dönüşmüştür.

Her açıdan bakıldığında farklı anlamlar çıkıyormuş gibi görünse de aslında tek bir kapıya çıkıyor. Bu kapı ki ta kalbimizin derinliklerine açılıyor. O kapıyı sadece araladığımızda bile iş işten geçmiş oluyor. Çünkü kendisini gerçekten de bir sarmaşık gibi kullanarak bizi içerisine sarıp sarmalıyor. Ancak sarmalandığımızda da yalnız olmuyoruz. Yanımıza sevgi sözcükleri sarf edebileceğimiz ve sıcak sohbet diyaloglarına girebileceğimiz birini de veriyor ve birlikte bizleri sarmalıyor. Eğer şanslıysak o kalbimizdeki özel insan da bizler ile aynı duyguları paylaşıyor ve yanımızda yer alıyor. Ama şansımız yaver gitmemişse, (ki aşk genelde ulaşılmayana duyulan duygulardır aslında) kalbimiz ile biz kalıyoruz ortada sarmalanan ve içten içe yanan.

 

 

 

 

13 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.63 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.