Ambarlı Yaylası

Ambarlı Yaylası

 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ambarlı Yaylası, 2 bin 510 metre rakım yükseklikte yer almaktadır. 35 ila 40 hanenin yer aldığı Ambarlı Yaylasında 1 tane de cami bulunmaktadır.

Ambarlı Yaylasına Karap Yaylası üstünden devam edilerek varılır. Ambarlı Yaylasına genel olarak Senoz, Zuğa ve Goboca köylüleri gitmektedirler. Ambarlı, Karap ve Kito Yaylalarının birbirlerine yakın olması sebebi ile Kito Yaylasında yaylacılık ile uğraşayanlar kısa bir zaman için bu yaylaya göç ederlermiş. Yaylacılık yapan kişiler böylece hayvanlardan daha fazla süt aldıklarını söylüyorlar. Ancak günümüzden artık böyle bir sorun yaşanmıyor. Ambarlı Yaylasının alt yapısında elektrik yer almamaktadır.

Yaya ya da araçla ulaşmanın mümkün olduğu Ambarlı Yaylası yörede “Anbarli” adı ile de anılmaktadır. Ambarlı Yaylası Türkmen göçerlerinin ilk yerleştikleri yaylalardan bir tanesidir. Kito, diğer adı ile Gito Yaylasının bir üst yaylası olarak özellikle yaz aylarında kullanılan Ambarlı Yaylası, Çayeline 57 km, Hemşin’e 42 km ve Çamlıhemşin ilçesine de 46 km uzaklıktadır ve yaylaya bu üç merkezden ulaşmak mümkündür. Bu güzargahları Çamlıhemşin – Zilkale Meydan Köyü, Hemşin – Kantarlı ve Çayeli – Kaptanpaşa – Uzundere – Zargistal Yaylası olarak sıralanabilir.

Aynı zamanda Ambarlı Yaylasından yörede oldukça meşhur olan Balıklı Gölü’ne ve yakınlarında yer alan ufak göllere de yürüyüş düzenleyerek, piknik yapmak mümkün olacaktır.

9 Ekim 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.107 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.