Ağrankaya Yaylası

Ağrankaya Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan Ağrankaya Yaylası, 3 bin 200 rakım yükseklikte yer almaktadır. Çağrankaya adı ile de anılan Ağrankaya Yaylası, İkizdere’ye 25 km uzaklıkta ve doğusunda bulunmaktadır. Yaz aylarında toplu taşıma araçları ile ulaşılabilen Ağrankaya Yaylasına muhteşem bir manzara eşlik etmektedir. Yayla düz bir alanda konumlanırken, çevresinde dik yamaçlı kayalar ve uçurumlar bulunup, adını oluşan ses yankılarından almıştır. Telefon ve elektrik gibi gereksinimlerin alt yapısına sahip olan Ağrankaya Yaylasında kır kahvesi, kasap ve bakkal gibi işletmeler de bulunmaktadır.

Yeme içme ve konaklama gibi tesislerin yer almadığı Ağrankaya Yaylasına giderken yanınızda mutlaka kamp malzemeleri bulunmalıdır. Yayladan süt ve süt ürünleri, et ve ekmek gibi ürünler temin edilebilir. Karadeniz’de bambaşka bir yere sahip olan ve doğasıyla cennetten bir yer olarak görülen Rize, yıl içinde gerek şehir merkezinde gerekse de yaylalarında pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan Ağrankaya Yaylası da bu doğal güzellik ile dikkati çeken yaylalar arasından yerini almıştır. Yerleşimi ve ziyaretçileri yaz aylarında olan Ağrankaya Yaylasında, kış aylarında çok fazla kar yağışı olduğu için kullanılamıyor. Yaylaya, İkizdere, Güneysu, Çayeli ve Küçükçayır’dan ulaşabilirsiniz. Yaylada sis çökmesi durumunda da muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacaktır. Ağrankaya Yaylası Rize’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında geliyor.

9 Ekim 2015 tarihinde Bedava Sohbet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.86 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.