Adet Ağrılarını Azaltmanın 3 Etkili Yolu

Adet Ağrılarını Azaltmanın 3 Etkili Yolu

Regl ağrısı, kadınların her ay yüzleşmek zorunda kaldıkları ve pek çok kadın için sancılı günlerin müsebbibidir. Bazı kadınlar için bu adet dönemi, hafif ağrılarla atlatılsa da, birçok bayan bu dönemde yaşadığı yoğun ağrı ve kramplardan muzdariptir.

Bu ağrılar bazen öyle bir hal alır ki, kadınların günlük yaşamını, iş hayatını ve psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Peki adet ağrılarından kurtulmak için neler yapılabilir?

1-) Egzersiz
Egzersiz yapmak, endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak mutluluk verici bir etkide bulunur. Endorfin, orgazm sırasında da salgılanan ve mutluluk veren bir hormondur. Egzersiz yolu ile endorfin salgılanımının arttırılması, adet ağrılarının giderilmesinde oldukça işe yarayacaktır.

Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde ve rutin olarak egzersiz yaptığınızda regl ağrılarının hafiflediğini göreceksiniz. Fizyoterapi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, 105 öğrenci düzenli olarak egzersiz yaptırıldığında, adet ağrılarının azaldığını belirtmiştir.

2-) Bitki Çayları
Adet ağrıları için bazı bitkiler oldukça yararlıdır. Zencefil, adet ağrısına sebep olan prostaglandin seviyesini düşürerek, ağrıların büyük ölçüde azalmasına yardımcı olur. Aromatik özelliklere sahip fesleğen bitkisi de adet ağrılarını hafifletmekte çok etkili bir bitkidir. Tarçın, papatya ve rezene çayları, adet ağrılarının azalmasında etkili diğer bitki çaylarıdır.

3-) Ilık Havlu
Bölgesel ağrılarda, ılık havlu kullanarak adet ağrılarının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Çoğu zaman, sıcak bir duş da, adet ağrılarının azalmasında etkili olur. Duş alırken dikkat edilmesi gereken husus, sıcak suyun direk karın bölgesine tutulmamasıdır.

24 Kasım 2016 tarihinde sevdam tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.59 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.