15 Dakikada Stresi Azaltacak 7 Basit Yöntem

15 Dakikada Stresi Azaltacak 7 Basit Yöntem

Yoğun iş hayatı, trafik, kişilerarası çatışmalar, ailevi problemler, ülkemizin bir türlü rahatlayamayan yoğun gündemi derken stres günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Herkeste bir gerginlik ve agresiflik söz konusu. Stresi tamamen yok etmek elbette mümkün değil. Zaten belirli bir seviyedeki stres, insanı motive eder ve insan için yararlıdır. Fakat stresin aşırı olması durumu tehlikeli ve sağlık için zararlıdır. İşte size stresi yönetmenizi sağlayacak 7 basit yol.

1-) Egzersiz
Spor ve egzersiz yaparken endorfin hormonu salgılanır. Endorfin insanın kendini mutlu hissetmesini sağlar. Günde 15-30 dakikalık hafif egzersizler yapmak, yürüyüşe çıkmak, yüzmek, bisiklete binmek, ağırlık kaldırmak stres yaşama riskini azaltacak ve stres durumunda stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2-) Gülümseme
Gülümserken 17adet, somurturken 41 adet yüz kası çalışır. Gülümsemek insanın ruh sağlığına iyi gelir ve insanı stresten korur.

3-) Müzik Dinleme
Müzik, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. İstediğiniz tarzda müzik dinleyebileceğiniz gibi, hafif ve soft müzikler ruhu dinginleştirici etkiye sahiptir. Günde 15 dakika müzik dinleyin.

4-) Okumak
Roman, hikaye, şiir, deneme. İstediğiniz türde kitap okuyarak rahatlayabilirsiniz. Günde 6 dakika kitap okumanın stresi %68 azalttığını biliyor muydunuz?

5-) Doğayı İzlemek
Deniz kenarında, ormanlık bir alanda (büyük şehirlerde oldukça zor), güzel bir ırmak kenarında gezintiye çıkmak insanı rahatlatır ve gevşetir. Fırsat buldukça kendinizi doğaya salın.

6-) Teşekkür Etmek
Durum ne olursa olsun kendinizi pozitif düşünmeye alıştırın. Nefes alıp verdiğiniz için, sağlığınız yerinde olduğu için, yağmur için, her şeye rağmen hayatta olduğunuz için yaratıcıya teşekkür edin. Bu sizin moral seviyenizi yukarıya çekecek ve gevşemenizi sağlayacaktır.

7-) Nefes Almak
Derin nefes alıp-vermeyeli ne kadar zaman oldu hiç düşündünüz mü? Derin derin nefes alıp-vermek insanı rahatlatır ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Nefes alıp-vermenin tadını çıkarın.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

7 Kasım 2016 tarihinde MavraNet tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.45 kez incelendi. Yazıyı Facebook , Twitter , Google da arkadaşlarınla paylaş.